Berlin eller København, eller…
Hvordan samler du som innkjøper inspirasjon og ideer om ti år, og hvordan kjøper du inn varene? Hvordan knytter leverandørene kundene sine til seg og hvordan selger de varene sine? Vil norske innkjøpere fortsette å reise til København og/eller Berlin, eller reiser de andre steder? Eller reiser de på messer i det hele tatt? Går de kanskje inn på virtuelle messer på nettet i stedet?
Spekulasjonene om motemessenes framtid florerer etter noen tankevekkende messeuker i august.
Messebesøket i København falt kraftig. Og det er mange norske innkjøpere og agenter som har problemer med å tro på tallene fra Bella Center om at antall besøkende sank med rundt ti prosent. De tror det er mer.
Så kommer det en masse snakk om at det var håpløst å flytte Københavnmessene en uke fram, slik at den kolliderte med barnas sommerferie og julisalg og mye annet. Men dette er ikke hovedpoenget. Her er det grunnleggende atferdsendringer både i leverandørenes salg og markedsføring og i innkjøpernes innkjøpsrutiner som messearrangørene må få med seg. Som min danske kollega Helle Mathiesen i bladet Tøj sier det: ”Motebransjen må passe seg for å la seg blende av sommersolen i dette spørsmålet. Man må ikke gå ut fra at seriøse moteinnkjøpere ikke skal klare å planlegge ferien utenom de tre-fire messedagene hvor det skal kjøpes i inn og hentes inspirasjon og kunnskap om den kommende sesongen.”
Både selgere og kjøpere søker dit hvor det er best tilrettelagt for handel. En del leverandører og agenter gjør sine egne opplegg for å få bedre tid sammen med kundene og knytte dem til seg. Både kjøpere og selgere ser etter alternativer til de tradisjonelle messene.
Den messearrangøren som klarer å samle mest nyheter og skape den mest ffektive arenaen for kjøp og salg, vil vinne. Derfor reiser stadig flere til Bread & Butter i Berlin, fordi de får alt på ett sted. Derfor flytter Texcon sin innkjøpsmesse til Lillestrøm. Derfor fungerer innkjøpsdagene til Voice og andre kjeder meget bra. Derfor melder stadig flere leverandører seg på Minimessa i Tromsø og Trondheim. Det er effektive arenaer hvor man treffer flere kunder til en lavere kostnad enn å reise land og trand rundt for å oppsøke dem.
Fordi danske merker og leverandører står så sterkt i Norge, vil mange nordmenn fortsette å reise til København. Men hvis stadig flere får følelsen av at de reiser mer fordi de er nødt enn fordi de har lyst, er det fare på ferde. Nettopp derfor har messearrangørene i København store utfordringer. Her er fire arrangører spredt på fem forskjellige steder. De har sagt i flere år sagt at de samarbeider stadig bedre, og at skyttelbusser og –biler gjør det enklere for de besøkende. Men det har ikke fungert godt nok i praksis. Dermed må våre danske venner virkelig bevise at de kan tilby en effektiv arena for kjøp og salg om de fortsatt skal være konkurransedyktig.
Ove Hansrud
Lederartikkelen er hentet fra tekstilforum 5/2011
29.09.2011
Andre blogger fra forfatteren:
28.03.2012
«Det som fortsatt kan fungere for store, internasjonale motehus fungerer nødvendigvis ikke for en fersk, norsk designer.»
24.01.2012
Oslo Kommune har vedtatt å bli med på et spleiselag for å utvikle Oslo som moteby og går inn med 700 000 kroner i et prosjekt som skal samordne og lage en ny og bedre moteuke i Oslo. Fram til nå har de ulike aktørene sittet på hver sin tue
01.12.2011
”Først gikk vi og ventet på våren som aldri kom, slik at det var umulig å få noe særlig salg av sommerklær. Så kom den sene påsken og forstyrret enda mer. Så regnet sommeren bort, og tragedien 22. juli preget oss alle. Og nå har vi gått og ventet på vinteren uten å få noe særlig drag på salget av vinterklær. Et fryktelig år!”
21.07.2011
Oslo Fashion Week gjør endringer for å gjøre seg mer interessante for bransjefolk og lager eget bransjeshow på åpningen tirsdag 9. august.
06.06.2011
Det nærmer seg moteuke igjen. Derfor kommer Tekstilforum med følgende oppfordring til agenter, arrangører og andre som står som vertskap i Oslo: Husk at det ikke er dere som er hovedpersonene. Det er innkjøperne, som legger igjen en haug med millioner. Derfor: Glem gamle motsetninger, misforståtte utsagn og myter om hvor vanskelige ”de andre” er. Legg godviljen til og samarbeid for å gjøre Moteuka til en festuke.
05.04.2011
Jeg har vandret i 17 messehaller i Düsseldorf for å fange opp de siste trendene i butikkinnredning. Resultatet var ømme føtter og en usortert strøm av inntrykk som er vanskelig å sortere:
Retro, natur, striper og glamour, tekno, rustikk kombinert med superblanke overflater eller med rustfritt, glass, betong eller andre kontrastoverflater. Mer farger. Mer struktur.
25.01.2011
Når er moteuka i Oslo? Dette spørsmålet har jeg fått en rekke ganger siden det tidlig i fjor høst ble bestemt at messene i København ble flyttet en uke fram, til uke 5 i stedet for uke 6, og at Norsk Moteforum bestemte seg for å følge danskene og flytte Moteuka til uke 6 i stedet for uke 7.
Dermed skulle det være enkelt å svare, ikke sant? Slett ikke! Først måtte jeg vurdere om den som spurte, faktisk visste at moteuka, Moteuka og Oslo Fashion Week er tre forskjellige ting.
20.09.2010
Leder fra papirutgaven: Det selges emballasje til faghandelen for anslagsvis 200-250 millioner kroner årlig. For butikkeierne betraktes emballasjen som alt fra en høyst nødvendig og sur kostnad til god profilering og markedsføring.
12.08.2010
Vi er inne i årets desidert viktigste periode. Nå skal du kjøpe inn det du skal leve av neste vår og sommer.
15.06.2010
Blir vi noe klokere av å lytte til trendbyråene? Er det mulig å finne en retning og ta beslutninger om sin kommende kolleksjon med utgangspunkt i trendbyråenes bøker og konferanser? De fleste vil svare tja.
04.05.2010
Jeg har hatt mange hyggelige lunsjer ved ”herrebordet” i kafeteriaen i Norsk Moteforum. Mange ganger har jeg hørt utsagnet om at ”vi agenter er en utdøende rase”. Sagt i stort alvor der og da, men uten at verken de som har sagt det eller de som samtykkende har lyttet har gjort så mye med det i etterkant.
18.03.2010
I løpet av de siste ukene har vi fått melding om at to norske designbedrifter har gått konkurs. Først FIN, deretter Nina Skarra. Varemerket FIN var på beina igjen noen dager etter, med et nyetablert firma som kjøpte rettighetene og drev videre, med de samme personene som før som drivende krefter. Nina Skarra satser også på å føre sin design videre.
27.01.2010
Vi går mot en moteuke hvor det vil skje mye mer i området rundt Norsk Moteforum på Skøyen enn før.
Kommentarer til artikkelen
Legg til ny kommentar: