chillnorway1.jpg

ChillNorway vant Etablererprisen i Oslo

ChillNorway vant Oslo kommunes etablererpris for 2011. Prisen er på 100 000 kroner. Line Gaarud Hauge, Nanna Gaarud og Thomas Houge fikk utdelt prisen av Gunnhild Haugen, direktør i Næringsetaten, og leder av juryen, Trygve Hegnar, under innovasjonskvelden i forbindelse med Oslo Innovation Week.

Publisert

Line Gaarud Houge, Nanna Gaarud og Thomas Houge i Chill Norway. Foto: Helle Hynne

Etablererprisen tildeles en person eller selskap som har utmerket seg gjennom en kreativ bedriftsmodell, omsetningsvekst og lønnsom drift. Utmerkelsen skal være et eksempel til etterfølgelse.

Mona Hellund fra Connect Norge og Odd Gisholt fra Handelshøyskolen BI var også medlemmer av juryen.

I juryens begrunnelse heter det blant annet:

”Chill Norway har siden etableringen i 2007 oppnådd gode resultater i en bransje med knallhard konkurranse.

Forretningsideen har sitt utspring i de to gründernes ønske om mer tid til de viktige tingene i livet, skape noe selv og ikke minst kunne styre egen hverdag. Med bakgrunn fra design, merkevarebygging og salg har gründerne skapt et norsk merke der de produserer design av høy kvalitet.

Selskapet har i dag 3 eiere og totalt 7 ansatte. Merkevaren er allerede blitt et begrep utover landets grenser og har fått et solid fotfeste i Sverige. I år lanseres flere nye produkter innen livstilssegmentet kombinert med en større internasjonal satsning. Med en omsetning på drøyt 32 millioner i 2010 og et resultat på 7 millioner er bedriften et solid eksempel på at det er mulig å bygge en solid merkevare innenfor dette segmentet også i Norge.

Gründerne har bygget sten på sten og vært forsiktige, de er stolte over å være gjeldfrie. Selskapet har hatt en eventyrlig vekst fra dag en og med en forventet omsetning inneværende år på hele 40 millioner og et netto resultat på hele 10 millioner er dette en betydelig suksess. Virksomheten er et strålende eksempel på at det går an å skape en solid virksomhet innenfor motebransjen i Norge.

Bedriften selger sine produkter gjennom 250 butikker og produserer deler av sin kolleksjon i Norge. Bedriften gir således arbeidsplasser både i kommunen og i distrikts-Norge og generer gode skatteinntekter for kommunen. Årets vinner er uten tvil en strålende bedrift som gjennom sin suksess både kan og bør stimulere andre til gründervirksomhet og nyetablering.”

Powered by Labrador CMS