
Konsentrert og effektivt
- Det er flott å få samlet mange leverandører på ett sted. Det er effektivt og vi kan få konsentrert oss og får gjort unna mange innkjøp på kort tid, sier Anita og Line Strandheim fra Conzept og Sizters i Trondheim.
- Minimessa er effektiv, sier Anita og Line Strandheim. Her på standen til Bo Petersen og Olga Skreen i Bessie Jeans

De er to av mange innkjøpere fra Midt-Norge som var innom Minimessa i Scandic Lerkendal onsdag. Messa fortsetter i Trondheim torsdag og flytter seg til Tromsø fredag, lørdag og søndag.
Både innkjøpere og utstillere er fornøyd etter en god start i Bergen og en minst like god fortsettelse i Trondheim.
- Et godt møtested for leverandører og innkjøpere, sier Lars Bjerkengen i Noranorway, som deltar som utstiller for første gang. Han er meget godt fornøyd med responsen hittil - resultatet er over all forventning
- Jeg har alltid hatt tro på samarbeid. Vi kommer ingen steder hvis vi sitter på hver vår tue og bare definerer hverandre som konkurrenter. Det er mye bedre å finne sammen og forsøke å finne hva vi kan gjøre for å bli sterkere sammen. Noe som jo er grunntanken med Minimessa, sier han.
Lars Bjerkengen og Annema Myrseth har hatt travle dager på Minimessa.

God vekst
Noranorway ble startet for 8 år siden og har hatt en jevn, god vekst. Bjerkengen og hans fire medarbeidere omsatte for 10,5 millioner i fjor, med et resultat på godt og vel ti prosent, noe han er godt fornøyd med. – Vi vil vokse jevn og kontrollert og ønsker ikke å være over alt hele tiden. Det viktigste for oss er å finne de riktige butikkene og bygge langsiktige relasjoner med kundene våre. Her ønsker vi å forbedre oss ved å være mer ute på veien med egne selgere og komme oftere innom kundene våre i tiden framover, sier han.
Smykket OL-troppen
Bjerkengen er opptatt av å finne flere kanaler ut i markedet. Gjerne med samarbeidspartnere. Noranorway var første ute med å levere smykker til den norske OL-troppen i London, med stor suksess, og gjentok det med troppen til OL i Sotsjij to år etter. I det siste har han hatt stor suksess med å samarbeide med bloggeren Carina Dahl, og skal fortsette å samarbeide med flere kjente bloggere. - De har meget stor gjennomslagskraft og er en viktig markedsføringskanal, sier han
Må ha kontroll
Han er skeptisk til de store mengdene med rimelig bijouteri som nærmest flommer over i hyllene i nær sagt alle typer butikker. – Her er det åpenbart liten kontroll på hva smykkene inneholder.
– Vi er opptatt av å levere kvalitet og allergisikre produkter til gunstige priser med gode kalkyler for butikkene. Vi har egne produksjonsfasiliteter i Kina og faste, gode råvareleverandører slik at vi har full kontroll på hva produktene våre inneholder.
God tilleggsomsetning
Bjerkengen ser at smykker og bijouteri blir en stadig viktigere del av sortimentet i klesbutikker, og at det kan gi en viktig tilleggsomsetning om det gjøres riktig. – Bijouteri kan være meget lønnsomt. Vi har kunder som har en årsomsetning på opp mot 700.000 på et stativ på 30 x 30 centimeter. Det gir en skikkelig omsetning pr kvadratmeter! Poenget er å eksponere produktene riktig, fornye utstillingen og hele tiden være oppmerksom på at her er det noe som de aller fleste kunder kan være interessert i å kjøpe.