PTC_099

HOUNd og Koin satser på Norge

PT Clothing satser på tweens og barn med merkene HOUNd, byHOUNd og KOIN og har hatt så sterk vekst i Danmark de siste fem årene at de har blitt kåret til Gasellebedrift tre ganger. Nå satses det tungt og helhjertet på Norge.

Publisert

Jens Bendt (t.h.) og Jesper Wegge Maansson

Det danske selskapet jobber parallelt med to eksportmarkeder, Norge og Nederland. - Vi ser mange fellestrekk mellom de to markedene og vårt hjemmemarked i Danmark, og er godt forberedt på å gjøre en skikkelig jobb for å komme inn. Vi ønsker å komme inn i seriøse, attraktive butikker og kjeder for å skape et godt fundament for videre vekst. Det er viktig for oss å bygge gode, langsiktig relasjoner slik at vi fungerer som partnere, ikke bare som selgere som vil levere mest mulig. Og vi vil gjerne engasjere oss for å bidra til at barn og ungdom får en sikrere og bedre hverdag. I Danmark har vi et tett samarbeid med et nasjonalt barneulykkefond om integrert refleks i utebekledning, og vi kan godt tenke oss tilsvarende prosjekt i Norge.

Når vi satser, gjør vi det helhjertet, slår daglig leder og medeier Jens Bendt fast. Derfor har han alliert seg med Jesper Wegge Maansson, en mann med lang og solid eksporterfaring, til å bygge opp virksomheten i Norge. Maansson driver sin egen virksomhet, men skal nå jobbe for å gjennomføre PT Clothings framstøt i Norge. Det er registrert et eget norsk selskap og varene leveres ferdig fortollet.

Barn og tweens

PT Clothing ble etablert i 1996. Først med både voksenklær og barneklær, men selskapet har jobbet utelukkende med barnetøy siden 2005. Det startet med en satsing på tweens—segmentet (8 til 14 år). Først med HOUNd for gutter, siden med byHOUNd for jenter. For fire år siden ble satsingen utvidet til hele barnesegmentet med KOIN, som dekker begge kjønn fra 3 til 12 år.

De har også en konfirmantkolleksjon og festklær for ungdom opp til 20 år, levert av etablerte, gode konfeksjonsprodusenter. – Det er en viktig kolleksjon for oss, og vi er Danmarks sterkeste leverandør i dette segmentet, sier Jens Bendt.

Hound størst, Koin vokser

- HOUNd er størst i dag, men KOIN har hatt god vekst og fin utvikling siden starten, til tross for at det ble etablert midt i krisen. Noe vi er godt fornøyd med, fordi merket vil være en viktig del av vår framtid, sier Jens Bendt.

Merkene har forankring i jeans og dongeri:

- Vi har spisskompetanse på jeans, og bygger i stor grad kolleksjonene på dette. Klærne har høy kvalitet, god passform og en frisk, trendy fargeskala.

3 x Gaselle

Hovedkvarteret ligger i Odense og har 15 ansatte. Selskapet eies og ledes av Paw Hansen og Jens Bendt. –Vi deler lederoppgavene mellom oss. Han har ansvar for administrasjon, innkjøp og logistikk, jeg tar meg av produktutvikling, salg og marketing.

Selskapet har hatt en meget positiv utvikling med sterk vekst. Derfor fikk de den danske Gaselle-prisen av avisen Børsen i 2008, 2009 og 2012 og var blant de beste tekstilvirksomhetene i fjor.. –Vi har tjent penger hele veien, med kun ett minusresultat på åtte år. Tross krisen i dansk tekstilbransje har vi vist at vi er livskraftige og konkurransedyktige, slår Jens Bendt fast.

PT Clothing designer sine kolleksjoner i Odense og produserer i Tyrkia og Østen. Det lages seks ordinære kolleksjoner pluss ekspresskolleksjoner årlig.

Powered by Labrador CMS