
Import for 17,3 milliarder – Kina taper
I 2014 ble det importert over 70 000 tonn klær og tilbehør til norske forbrukere til en verdi av 17,3 milliarder kroner. Det ble importert mer T-skjorter, damebukser og herreskjorter enn året før. Andelen av importerte varer fra Kina og Hong Kong fortsetter å gå ned.
Vi importerte klær for 17.3 milliarder i fjor

Importen av klær og tilbehør på 17,3 milliarder kroner er 711 millioner kroner (4,7 prosent) mer enn i 2013. To tredjedeler av den samlede importverdien kommer fra Asia, og resten importeres i all hovedsak fra Europa.
Bror Stende

Mindre fra Kina
- Mesteparten av importen, 45 prosent, kommer fra Kina og Hong Kong. Denne andelen har de siste syv årene blitt redusert med nærmere 10 prosent. Importen fra Pakistan var fjorårets vinner – med en økning på hele 23 prosent, sier direktør for mote og fritid i Virke, Bror Stende.
Det siste året var veksten i import fra Bangladesh, Kambodsja, Vietnam, Indonesia, Malysia og Pakistan mer enn tosifret, mens importen fra Kina og Hong Kong og India vokste med snaue 1-2 prosent.
- Dette bekrefter en utvikling vi har sett over flere år, med en gradvis vridning mellom landene i Asia, der særlig Kina og Hong Kong taper terreng, sier Stende.
Mer T-skjorter
- Av ulike typer klær var det bare T-skjorter, bukser til dame og herreskjorter som det ble importert flere i antall i 2014 enn året før. For andre varegrupper, som jakker, bluser, gensere og truser ble det importert færre plagg, sier Bror Stende, direktør for Virke mote og fritid.
I 2014 ble det importert 12,6 millioner bukser til damer og jenter til en samlet importverdi på 1 159 millioner kroner. Importøkningen var tilnærmet 4 prosent, både i volum og verdi. Tar man med bukser til herrer og gutter, falt importen av bukser for tredje år på rad.