
Verdens mest miljøvennlige senter
Forventningene er store når Fornebu S åpner dørene 14. oktober. Det er allerede blitt omtalt som verdens mest miljøvennlige kjøpesenter. En lang rekke klesforretninger, både kjeder og frittstående, flytter inn.
Forneby S hadde nylig informasjonsmøte hvor leietakerne ble presentert.

- Butikkmiksen har vært i fokus fra dag én. Vi har jobbet målrettet med å gjøre de 25 000 kvadratmeter store lokalene til en attraktiv, nyttig og sjarmerende destinasjon. Det er vi helt sikre på at vi har klart. Her vil kundene finne både kjente og kjære kjedebutikker og merkevarer, så vel som spennende mindre aktører og gründere innen mote og design. Fornebu S skal være et lokal- og nærsenter, men også en naturlig destinasjon for regionen, sier senterleder Elisabeth Selvik Hjelle.
Ingen ”kjøpesenterluft”
Allerede før åpningen har Fornebu S blitt kåret til verdens mest miljøvennlige kjøpesenter ved sertifiseringen Breeam Outstanding. Blant annet gjennom bevisste materialvalg som trefasader og lavkarbonbetong, solcellepaneler på taket, og godt tilrettelagt parkering for både sykler og elbiler. I tillegg har Fornebu S et inneklima som gjør at man unngår «kjøpesenterlufta». Behagelig lyd- og akustikknivå, mye dagslys og utsyn fra de fleste butikkene sikrer en komfortabel opplevelse for både kunder og ansatte.
- Vi skal være et kjøpesenter for fremtiden – både gjennom et klart miljøfokus i alle ledd, og med tanke på hvilket innhold og spekter av varer, produkter og tjenester vi skal tilby våre fremtidige besøkende. Det er viktig for oss å lytte til kundene våre for å bli en god nabo og samfunnsaktør i nærmiljøet, sier Hjelle.
Holzweiler med første butikk
En av aktørene det knytter seg stor spenning til, er motefamilien Holzweiler, som etter mange år som agentur for en rekke ledende motebutikker i Norge nå også åpner egen butikk. Kreativ leder og grunnlegger for Holzweiler Agenturer, Andreas Holzweiler, var ikke i tvil om at Fornebu S var riktig beliggenhet for den lenge planlagte butikken, da muligheten åpnet seg.
- Fornebu er den nyeste uavhengige destinasjonen i Oslo, med anledning til å skape sin egen identitet og fremtid. Fornebu S har all mulighet til å etablere seg som en annerledes type kjøpesenter. Det er nytt, kult, moderne og miljøvennlig, og jeg har skikkelig tro på konseptet med en spennende miks av store kjeder og mindre nisjebutikker, sier Holzweiler.
Mye klær
Dette er klesforretningene i det nye senteret:
Ødegaard herre, Til Henne, Ødegaard, VIC, Guttelus, Volt, Sommer og Vinter AS, Bjørn Borg, Moonsoon Children, Helt Rått, Alpaca Society, Bik Bok, Carlings, Cubus, Dressmann, Me and My Cousin, Ferner Jacobsen, Follestad Trend, H&M, Holzweiler, Bogner, Silhouette.