olivias-verden
olivias-verden

Marginene krymper også for de beste

Lista over de 30 mest lønnsomme butikkene i Norge er preget av mange gjengangere, noen nykommere, men også det faktum at driftsmarginene er noe lavere enn før. Selv for de beste er det tøffere å drive like lønnsomt som tidligere.

Publisert

Olivis Verden har hatt rask vekst og svært god utvikling.

Nær sagt som vanlig ligger Eikhi på toppen av lista. Svein Vold og hans medarbeidere på Bryne fortsetter å drive godt og lønnsomt. En ny aktør på oversikten er Clarkes i Bodø, som også leverer meget solide tall. Frislid i Nordfjordeid, Mona Abelsen Store i Tromsø og Strømme Klær og Sko i Sykkylven leverer som vanlig sterke tall, og det er hyggelig å registrere at Olivias Verden i Sandvika, som åpnet høsten 2012 og fikk en fantastisk start i 2013, har stabilisert seg med omsetning på nærmere 20 millioner og imponerende resultater.

Marginene krymper

Alle de 30 har driftsresultater bedre enn 13 prosent, noe som gjør dem til de aller beste aktørene i bransjen. (Med forbehold om butikker som har bedre resultater, men som vi ikke har fanget opp.) Men marginene krymper, også de for beste. Og en god del butikker som tidligere tjente gode penger, har forsvunnet fra vår oversikt. Når de sliter med å tjene like mye penger som før, kan man lett forestille seg at det slett ikke er hyggelig i andre enden av skalaen.

70 prosent Texcon

Nærmere 70 prosent av de mest lønnsomme butikkene i Norge er Texcon-medlemmer. Hyggelige tall å kommentere for administrerende direktør Paul Bukier.

- Det er veldig hyggelige tall og gir uttrykk for to ting: For det første at vi har mange dyktige kjøpmenn blant våre medlemmer. Men det viser også at den driftsmodellen Texcon har valgt er rasjonell og at den bidrar til å hjelpe medlemmene med å drive godt og tjene penger. Vi har valgt å fokusere mye på at vi er en samarbeidsgruppering, ikke innkjøpskjede. Ut fra tilbakemeldingene i våre medlemsundersøkelser har vi tydeligvis klart å utvikle et tjenestetilbud som tilfører medlemmene gode bidrag til å drive god butikk, sier Bukier.

Mest lønnsomme bedrifter (tall i 1000. kr.)
Navn Omsetn 14Driftsres.Driftsmargin
Eikhi, Bryne 21103645030,6
Clarkes, Bodø 5621140425
Frislid herreekvipering, Nordfjord7485182724,4
Mona Abelsen Store, Tromsø40372947023,5
Strømme Klær og sko, Sykkylven5972134322,5
Olivias Verden, Sandvika 19594439522,4
Herremagasinet Big and Tall, Oslo8067175521,8
Senter Woman, Husnes 6124129221,1
Råholt Mote 15401315720,5
Zaraz, Brumunddal 468788318,8
Herregalleriet, Sortland 9989186518,7
Oleanabutikken, Bergen 6780124118,3
CM Jeans, Hammerfest 7741132217,1
Salomonsen, Stavanger 7128122217,1
Giatex, Husnes 10268160115,6
Overvåg, Ulsteinvik 17013262715,4
Rolfsen, Tønsberg 10611163715,4
For Men, Sandvika 29119449315,4
Mittet, Kristiansund 246937515,2
Zoma, Skien 491072014,7
Flortex, Storslett 7246105814,6
Aqua Femme, Drammen 670397214,5
Børge Roan, SandnesStavanger 598786514,5
Studio Albertine, Arendal572379113,8
Ørsta Tekstil 14119192813,7
Casa Blanca, Kongsvinger 591280013,5
Tekstilnytt, Molde 32911426313
Herrespesialisten, Åmot 644383813
Powered by Labrador CMS